#1 2014-01-09 03:04:26

rafej
Endora uživatel
Registrován: 2014-01-03
Příspěvky: 6

Znalostní báze - doplnění

Ve znalostní bázi chybí některé zásadní informace.

1) Konstrukce absolutní adresy v rámci filesystemu pro PHP soubory

Pokud by byl problém bezpečnostní, mělo by to být uvedeno alespoň v administraci, ale nic takového jsem nedohledala. Docela mi trvalo na to přijít, protože můj vlastní logovací systém kvůli nefunkčnosti php_value nefungoval, takže pomohl až výpis chyb na obrazovku.

2) Oznámení o nefunkčnosti php_value, php_flag

Toto zjistit byl skutečný oříšek. Tato informace až snad na 1-2 témata ve fóru je prakticky nedohledatelná. Při prvním chybě 500 jsem předpokládala problém s mod_rewrite. Teprve po důkladném ověření funkčnosti mod_rewrite a díky mnoha zkušenostem s hostingy mě napadla možnost, že máte zakázánu konfiguraci php_value v .htaccess souboru, a proto jsem to hledala na fóru. Možnost, že váš systém tuto konfiguraci vůbec neumožňuje by mě vůbec nenapadla, protože fpm jsem doposud na hostingu nepotkala. Pochybuji, že budu jediná.

Navíc většina lidí netuší, co může chybu 500 způsobit, takže bych nejpravděpodobnější možnosti vyjmenovala (chyba syntaxe souboru .htaccess, použití php_value, php_flag na vašem serveru, u CMS systémů špatné nastavení cest pro nepostradatelné součásti viz. bod 1 apod.)

3) Informace co lze a nelze nastavit v rámci .htaccess, případně kde to nastavit v administraci

a) Upozornění na nefunkčnost logování do souboru pomocí php_value.
b) vysvětlení k nastavení komprese a kešování, zda si lze nastavit vše samostatně, nebo se musí ještě zapnout podpora v administraci, podporované způsoby apod.
c) ukázka nastavení vlastních chybových stránek v rámci .htaccess
d) nakonec úprava nastavení HTTP autentizace kvůli nefunkčnosti php_value

4) U informace, kde lze zjistit konf. serverů pomocí phpinfo chybí odkaz na 9. server - surikata. Mě to naštěstí došlo díky zachování jmenných konvencí.

5) U vysvětlení, jak nasměrovat doménu na váš hosting by měla být uvedena i možnost editace A záznamu; může se to hodit v případě hostování subdomén u jiného hostingu.

Tohle by dost pomohlo urychlit seznámení s možnostmi hostingu a vyřešit případné problémy při přesunu na váš server. Uvažuji o programu Plus a tohle pro mě byly zásadní informace.

Upravil rafej (2014-01-09 03:09:32)

Offline

#2 2014-01-09 19:35:11

jp007
Člen
Registrován: 2013-02-27
Příspěvky: 163

Re: Znalostní báze - doplnění

Ad 1) k čemu to potřebujete? Stačí běžným způsobem používat konstanty __DIR__, případně __FILE__ a neměl by nastat žádný problém.
Ad 2) informaci jsem přidal do svého článku "Nefunguje mi web" ve znalostní bázi, teď je potřeba vyčkat, až admin (nebo někdo jiný, nevím) úpravu schválí
Ad 3c) tohle mi příjde zbytečné, návod se válí v tisíci různých variantách na internetu

Upravil jp007 (2014-01-09 19:41:47)

Offline

#3 2014-01-10 00:52:47

rafej
Endora uživatel
Registrován: 2014-01-03
Příspěvky: 6

Re: Znalostní báze - doplnění

ad 1) mám skripty napsané ve verzi PHP, kde ještě nebyla podporována konstanta __DIR__ a snažím se o co nejuniverzálnější podporu tj. ať to funguje všude - starší i novější verze. Nejspolehlivější bylo nastavení pevné cesty k rootu serveru a uživatelskému adresáři a zatím žádný hosting neměl problém tuto cestu uživatelům sdělit, tak nevím, proč by to měl být problém tady? Navíc to může pomoci i při psaní mode_rewrite.
ad 2) děkuji, kdyby byla možnost editace, klidně bych přispěla vlastními silami :-)
ad 3c) možná máte pravdu, ale nikdy neškodí uvést, co vše hosting dovoluje nastavit. Může to jen pomoci vydělávat. Btw. viděla jsem tu k tomu tématu na fóru dotazy, proč nejde vlastní chybová stránka CMS systému apod.

Offline

#4 2014-01-11 12:26:41

JF
Endora rádce
Místo: ....nice u Plzně
Registrován: 2010-06-22
Příspěvky: 11,876

Re: Znalostní báze - doplnění

1) môžete použiť napríklad premennú $_SERVER["DOCUMENT_ROOT"] kde vždy dostanete cestu ku spustenému skriptu. Akým spôsobom iné hostingy túto cestu sdelujú? Osobne som sa s týmto nestretol na žiadnom hostingu že by cestu do hlavného adresára domény uvádzal v niektorej php premennej.
3) ono nieje vždy realizovateľné spracovať obsah povolených parametrov na zmenu, môže ich byť tisíce. Je na každom užívateľovi ktorý parameter chce meniť a môže si to vyskúšať či to možné je alebo nie.Vlastná chybová stránka ide nastaviť, tí čo píšu že nejde, tak to jednoznačne nevedia vykonať, viď www.psici.eu/neexistujici-adresa


Ján Fačkovec - Endora.cz by Webglobe
Email, Web, Webadmin, Webmail, Nápověda, Ceník

Offline

#5 2014-01-11 14:18:23

jp007
Člen
Registrován: 2013-02-27
Příspěvky: 163

Re: Znalostní báze - doplnění

1) příp. lepší varianta dirname(__FILE__) (pokud se nechcete spoléhat na obsah proměnné $_SERVER)
3) 90% dotazů na tomto foru existuje bez tak jenom proto, že ti tázájící jsou líní hledat na internetu/na zdejším fóru (proto se taky pořád opakují jedny a ty samé dotazy)

Offline

Zápatí

Založeno na FluxBB | CZ a SK