#1 2012-05-17 16:04:20

Lucie1411
Člen
Registrován: 2011-12-14
Příspěvky: 59

Re: Rozdělení webu

Ahojky,
opět se na Vás obracím s dotazem, protože mi tu vždycky dokážete poradit  wink

Chci se zeptat, zda-li je možné (a jak to provést), pokud chci vytvořit web (s joomlou 1.5), ktarý by vypadal následovně:
Při zadání adresy aby se načetla vstupní strana, kde bude obrázkové rozdělení na dvě témata. Když kliknu na 1. téma, aby se mi načetla stránka s vlastním menu i designem, když kliknu na druhé téma, aby se mi načetla stránka s menu i designem příslušným pro druhé téma...? A abych pro každé téma nemusela registrovat zvlášť doménu a hosting, ale vše bylo v jednom.

Mám si přes FTP nahrát mnou vytvořený index.html, který by byl vstupní stránkou a obrázky použít jako odkazy na home stránky daných témat? Nebude mi to dělat brajgl v instalaci a administraci joomly? Nebo jak to udělat?
A jak udělat, aby se mi ty dvě témata nemotala do sebe? Prostě aby se mi na každém tématu zobrazovalo jen to, co tam patří a každý měl svou šablonu..? Hádám, že budu muset článkům nebo rubrikám určovat určité menu a šablonu, ale jak přesně to udělat v 1.5.ce?

PS: verze 1.5. není úplnou podmínkou, jen se mi s ní nejlépe pracuje ;-)

Předem moc děkuji za odpověď! :-)

Offline

#2 2012-05-17 16:13:50

kksmirice
Endora rádce
Místo: Vrchovnice
Registrován: 2011-11-20
Příspěvky: 6,023
Web

Re: Rozdělení webu

Nejsem na Joomla odborník, ale:
nevím jestli jsem správně pochopil Váš dotaz, ale existuje JMS - Multi Site Joomla! Extension Directory. ( např.: http://extensions.joomla.org/extensions ... sites/5550)

Založte příslušný počet složek a v nich proveďte vlastní instalaci Joomly.

Co se týče databáze - může být jedna a každá instalace Joomly bude mít vlastní prefix tabulek, popř. (horší řešení pro JMS) bude mít každá instalace Joomla vlastní databázi.


1. Murphyho zákon:
Na počátku nebylo nic. I to se pokazilo!

stránky: CMS test
kontakt - instalace systémů, MySQL, FTP přístup, ...
Instalační balíky vybraných CSM

Problémy spojené s provozem služeb Endora, řešte na tomto fóru.

Offline

#3 2012-05-17 16:26:21

JF
Endora rádce
Místo: ....nice u Plzně
Registrován: 2010-06-22
Příspěvky: 11,894

Re: Rozdělení webu

Nieje to nič ťažké, na úvod zobrazíme článok z rozcestníkom a následne si to porobíme podľa menu a priradíme potrebný vzhľad tam kde potrebujeme a je to.


Ján Fačkovec - Endora.cz by Webglobe
Email, Web, Webadmin, Webmail, Nápověda, Ceník

Offline

#4 2012-05-17 16:56:36

Lucie1411
Člen
Registrován: 2011-12-14
Příspěvky: 59

Re: Rozdělení webu

kksmirice: Tak tohle vůbec neznám a nějak nepobírám jak to všechno provést, potřebovala bych podrobný návod a nebo navádět osobně :oops:

JF: tohle zní jednodušeji, ale jak udělat tu vstupní stránku? Měla by víceméně svůj vlastní vzhled, jednoduše řečeno: například celoplošně červená barva a uprostřed dva obrázky odkazující na svá témata. V joomle jsem zatím dělala weby, kde všechny stránky měli jednu šablonu.
Budu muset tedy udělat šablonu i pro vstupní stranu? Nebo stačí vytvořit soubor .html? Ke tvorbě šablon používám Artisteer a v něm asi nevytvořím vzhled vstupní strany, který bych si přála... sad

Offline

#5 2012-05-17 18:33:59

JF
Endora rádce
Místo: ....nice u Plzně
Registrován: 2010-06-22
Příspěvky: 11,894

Re: Rozdělení webu

Je to možné i pomocou html súboru ktorý zobrazíš ako úvodný pomocou .htaccess a ostatné podstránky budeš smerovať na index.php


Ján Fačkovec - Endora.cz by Webglobe
Email, Web, Webadmin, Webmail, Nápověda, Ceník

Offline

#6 2012-05-18 16:32:09

Lucie1411
Člen
Registrován: 2011-12-14
Příspěvky: 59

Re: Rozdělení webu

Dobrá, asi to zkusím, jak píšete, sice jsem to ještě nikdy nedělala a asi opět budu potřebovat později s tím pomoct, ale zkusím to :-)

A ještě, sice to patří trochu do jiného tématu, ale vytvořila jsem nové stránky, doménu jsem si koupila na wedosu, hosting na endoře a doménu přesměrovala na endoru (změnila jsem DNS na ns.endora.cz a ns.endoraland.com -  http://dnska.cz/index.php?domain=moskevak.eu&what=A ),
jsou to už déle jak dva dny, ale když zadám adresu, tak se mi stále zobrazuje, že je stránka registrována u wedosu.
Mám tam již nainstalovanou joomlu s obsahem. Myslela jsem, že se jedná jen o prodlevu po přesměrování, ale už mi to příjde dlouho, mám to dobře? Přesměrování jsem ale dělala podle předchozího webu, tak nevím kde je chybka.. Nevíte?

Offline

#7 2012-05-18 17:12:12

JF
Endora rádce
Místo: ....nice u Plzně
Registrován: 2010-06-22
Příspěvky: 11,894

Re: Rozdělení webu

Premažte si DNS cache, váš PC si pamätá starý záznam a preto posiela požiadavky na server u wedosu.


Ján Fačkovec - Endora.cz by Webglobe
Email, Web, Webadmin, Webmail, Nápověda, Ceník

Offline

#8 2012-07-21 22:28:50

Lucie1411
Člen
Registrován: 2011-12-14
Příspěvky: 59

Re: Rozdělení webu

JF napsal:

Nieje to nič ťažké, na úvod zobrazíme článok z rozcestníkom a následne si to porobíme podľa menu a priradíme potrebný vzhľad tam kde potrebujeme a je to.

Tak a je to tady :-D Dříve zmiňovaný dotaz ohledně multisite je aktuální. Mám webové stránky nokaboc.cz, instalovanou joomlu 1.5. a potřebovala bych, aby se při zadání adresy načetla vstupní rozklikávací strana, kde bude jen volba rozkliknutí na tyto psí stránky a potom na stránky se šneky. Všechno aby bylo na doméně nokaboc.cz.

Netuším jak to dát dohromady, mám vytvořenou html vstupní stranu, tyto stránky a v admině mám i připravené šneky, ale nevím jak to dát dokupy aby to fungovalo jak chci. S tím zmíněným htacces souborem vůbec netuším, potřebovala bych navést nějak krok po kroku.. To by bylo asi nejlepší.

Předem moc děkuji za pomoc smile

Offline

#9 2012-07-21 23:08:33

kksmirice
Endora rádce
Místo: Vrchovnice
Registrován: 2011-11-20
Příspěvky: 6,023
Web

Re: Rozdělení webu

Lucie1411 napsal:

... Netuším jak to dát dohromady, mám vytvořenou html vstupní stranu, tyto stránky a v admině mám i připravené šneky, ale nevím jak to dát dokupy aby to fungovalo jak chci. ...

Nevím jakou máte představu, či jsem Vás správně pochopil.
Představujete si to nějak podobně jako je to například tady?


1. Murphyho zákon:
Na počátku nebylo nic. I to se pokazilo!

stránky: CMS test
kontakt - instalace systémů, MySQL, FTP přístup, ...
Instalační balíky vybraných CSM

Problémy spojené s provozem služeb Endora, řešte na tomto fóru.

Offline

#10 2012-07-22 17:06:34

Lucie1411
Člen
Registrován: 2011-12-14
Příspěvky: 59

Re: Rozdělení webu

Aby to fungovalo jako např. tady: http://www.marso-bullterrier.com/
Tyhle stránky ale nemají RS, jsou v kódu, to bych taky uměla, ale nevím jak to udělat u RS..

Offline

#11 2012-07-22 18:16:57

kksmirice
Endora rádce
Místo: Vrchovnice
Registrován: 2011-11-20
Příspěvky: 6,023
Web

Re: Rozdělení webu

stačí si IMHO vytvořit na webu složky a do nich nainstalovat CMS na kterém to poběží a pak se jen z hlavní strany odkazovat.

web/psi - složka pro CSM se psi;
web/sneci - složka pro CSM se šneky.

odkaz:
nokaboc.cz/psi
nokaboc.cz/sneci

nebo si vytvořit subdomény:
web/sub/psi
web/sub/sneci

odkaz:
psi.nokaboc.cz
sneci.nokaboc.cz


1. Murphyho zákon:
Na počátku nebylo nic. I to se pokazilo!

stránky: CMS test
kontakt - instalace systémů, MySQL, FTP přístup, ...
Instalační balíky vybraných CSM

Problémy spojené s provozem služeb Endora, řešte na tomto fóru.

Offline

#12 2012-07-23 00:05:50

Lucie1411
Člen
Registrován: 2011-12-14
Příspěvky: 59

Re: Rozdělení webu

To zní pochopitelně, zkusím, zda se mi to podaří, jen se chci ještě zeptat:

Joomlu mám na webu nainstalovanou ve složce web, můžu složku web přejmenovat na psy a vedle vytvořit šneky a nebo ve složce web musím vytvořit psy i šneky a do každé znovu nainstalovat joomlu? Jde mi hlavně o to, abych nepřišla o to, co už mám na webu nahrané. A v případě, že bych ve složce web musela vytvořit ty dvě složky, zda by šel momentální obsah webu nějak přesunout ze složky web do nové složky psi (tedy pokud to nestačí jednoduše přesunout)?

Offline

#13 2012-07-23 05:27:02

JF
Endora rádce
Místo: ....nice u Plzně
Registrován: 2010-06-22
Příspěvky: 11,894

Re: Rozdělení webu

Zložka web nejde premenovať, ani vedľa zložky web nieje možné mať iné zložky ako sub a log. Zložky môžete vytvárať len v zložke web a sub.

Samozrejme že by to šlo urobiť aj v jednej joomle, to záleží na tvorcovi ako si urobí menu, podmenu, podstránky, rozloženie joomly a podobne.


Ján Fačkovec - Endora.cz by Webglobe
Email, Web, Webadmin, Webmail, Nápověda, Ceník

Offline

#14 2012-07-23 17:01:35

Lucie1411
Člen
Registrován: 2011-12-14
Příspěvky: 59

Re: Rozdělení webu

Takže chápu dobře, že pokud nechci o obsah webu přijít, tak jediná možnost je to mít rozdělené v jedné joomle? A v takovém případě bych navedla odkazy ze vstupní strany jak? Nějak na home stránky těch témat? Tu úvodní stránku mohu vložit jako html soubor index.html?

Offline

#15 2012-07-23 17:55:04

kksmirice
Endora rádce
Místo: Vrchovnice
Registrován: 2011-11-20
Příspěvky: 6,023
Web

Re: Rozdělení webu

Vzhledem k tomu, MultiSite je placená komponenta (cca 50 euro) asi bych šel cestou dvou subdomén s vlastní instalací Joomla!
Nastavení dle JF nevím nakolik umožňuje využití jiných šablon (vzhledů stránky), s ohledem na to, že jedna by se měla věnovat psům a druhá šnekům.

V "přestěhování" stávající instalace nevidím zásadní problém. Mohu vyzkoušet cvičně, ale nevím jak to zvládnu časově.
Myslím, že by se jednalo o úpravy v administračním rozhraní Globálního nastavení - jako je změna všech cest Joomla! (Systém - složka záznamů /logs a Server - dočasná složka /tmp,). Ale to lze provést i phpMyAdminu v tabulkách přímo.

V podstatě lze jednoduše říci, že pokud nesmažete databázi o web nepřijdete. Tedy předem provést zálohu, kdyby něco nevyšlo.

Nenutím Vám svůj názor, je na Vás pro co se rozhodnete a jak ovládáte Joomla! (já moc nee  roll ) v případě, že půjdete cestou rady JF. Možná je to lehčí než si myslím.
Nejsem odborníkem na Joomla! jen vyjadřuji svůj názor. Tak to také, prosím, berte v potaz.


1. Murphyho zákon:
Na počátku nebylo nic. I to se pokazilo!

stránky: CMS test
kontakt - instalace systémů, MySQL, FTP přístup, ...
Instalační balíky vybraných CSM

Problémy spojené s provozem služeb Endora, řešte na tomto fóru.

Offline

#16 2012-07-23 19:20:41

Lucie1411
Člen
Registrován: 2011-12-14
Příspěvky: 59

Re: Rozdělení webu

A ta komponenta se musí instalovat? Bez ní by to nešlo?

V joomle se určitě orientujete více než já, takže každá rada dobrá smile

Podle Vašeho postupu bych si teda ve složce www měla vytvořit psy a šneky a potom v Globálním nastavení - server změnit dočasnou složku z www/tmp na www/psi ? Ale na FTP budu muset taky přesunout obsah složky www do složky psi, že?
Na PhpAdmin jsem krátká, to je pro mě zatím španělská vesnice a tabulky už úplně :-D
Ale předpokládám, že pokud bych měla dvě ty složky psi a šneci, tak pro šneky budu muset založit novou databázi, že? A nebo mohu použít stejnou jako mám nyní u psů?

Zálohu webu stačí provést stáhnutím celého obsahu složky www do PC? Ještě jsem jí nedělala, tak se raději zeptám smile

Offline

#17 2012-07-23 19:40:40

kksmirice
Endora rádce
Místo: Vrchovnice
Registrován: 2011-11-20
Příspěvky: 6,023
Web

Re: Rozdělení webu

No záleží jakou máte představu o obou webech.
Moje varianta nabízí samostatnou administraci pro každý web zvlášť, tak jako kdyby byl každý úplně někde jinde. To ale jistě znáte.

Existující web "přesunete". Obsah složky web si musíte stáhnout na lokální PC, pak vymazat, vytvořit novou složku - dle  již dříve zmiňovaných variant (subdoména nebo složka) a do ní nahrát zpět soubory z PC.

Zálohou jsem hlavně myslel zálohu databáze (pokud již obsahuje data). V administraci Joomla! jsem nenašel, ale lze např. z administračního rozhraní - zálohy - mysql - vybrat databázi - vybrat poslední datum.

Obdobně pak vytvoříte další složku a do ní nainstalujete novou Joomla! (ale pomocí rychlých instalací, ale ručně). Databáze může být stejná, změní se pouze prefix tabulek, nebo může být i jiná - záleží na Vašem rozhodnutí a předpokladu naplnění daty tak aby se vše vešlo do přidělených limitů.

Změny pak budou např.:
/tmp - na /psi/tmp
/log - na /psi/log

Lucie1411 napsal:

... Zálohu webu stačí provést stáhnutím celého obsahu složky www do PC? Ještě jsem jí nedělala, tak se raději zeptám smile

Vždy se vyplatí mít vlastní zálohu. Obsah složky www se nemění tak často, pouze pokud se přidávají komponenty, mění styly, vkládají obrázky, ...

Daleko důležitější je databáze! V ní jsou veškerá data, články, příspěvky, ...

Snad jsem Vás správně pochopil.


1. Murphyho zákon:
Na počátku nebylo nic. I to se pokazilo!

stránky: CMS test
kontakt - instalace systémů, MySQL, FTP přístup, ...
Instalační balíky vybraných CSM

Problémy spojené s provozem služeb Endora, řešte na tomto fóru.

Offline

#18 2012-07-24 07:06:29

JF
Endora rádce
Místo: ....nice u Plzně
Registrován: 2010-06-22
Příspěvky: 11,894

Re: Rozdělení webu

Ak chcete použiť subdomény tak v tom prípade jedine z nejakým doplnkom pre multi-site http://extensions.joomla.org/extensions ... iple-sites

Tá druhá varianta čo som spomínal nieje zložitá, treba si vytvoriť tri menu, v jednom bude len úvodná stránka a nebude zobrazované. V druhom bude jedna časť a v tretom druhá časť a tieto menu (moduly) sa nastavia aby sa zobrazovali na požadovaných odkazoch menu. V joomle 2.5 je možné pre každý článok, časť zvoliť inú tému.


Ján Fačkovec - Endora.cz by Webglobe
Email, Web, Webadmin, Webmail, Nápověda, Ceník

Offline

#19 2012-07-24 07:28:26

kksmirice
Endora rádce
Místo: Vrchovnice
Registrován: 2011-11-20
Příspěvky: 6,023
Web

Re: Rozdělení webu

Pokud Joomla! 2.5 umí i různá témata pro jednotlivé články, pak by to pro Vás mohlo být méně náročné a také přehlednější pro správu obsahu.

@JF:
Multi Sites je placený doplněk (http://www.jms2win.com/download?page=sh ... egory_id=1)


1. Murphyho zákon:
Na počátku nebylo nic. I to se pokazilo!

stránky: CMS test
kontakt - instalace systémů, MySQL, FTP přístup, ...
Instalační balíky vybraných CSM

Problémy spojené s provozem služeb Endora, řešte na tomto fóru.

Offline

#20 2012-07-24 17:51:55

Lucie1411
Člen
Registrován: 2011-12-14
Příspěvky: 59

Re: Rozdělení webu

JF: Pro tento web mám joomlu 1.5, ne 2.5. V 1.5. by to nešlo?

kksmirice: děkuji za super návod, docela se i chytám, myslím si že bych to mohla podle něj zvládnout. Dvě administrace by mi ani zas tak nevadili.

A propo "subdoména" znamená ty pomyslené složky psi a šneci a nebo složka s názvem např. sub., kterou mám občas na FTP ve stejné úrovni jako složku www?

Offline

#21 2012-07-24 18:25:50

kksmirice
Endora rádce
Místo: Vrchovnice
Registrován: 2011-11-20
Příspěvky: 6,023
Web

Re: Rozdělení webu

pokud vytvoříte složku psi a složku sneci v adresáři sub, budou oba weby adresovány jako subdomény.
Tzn. že odkaz na ně pak bude ve tvaru:
psi.nokaboc.cz;
sneci.nokaboc.cz

pokud vytvoříte složku psi a složku sneci v adresáři web, budou oba weby adresovány jako "adresář".
Tzn. že odkaz na ně pak bude ve tvaru:
nokaboc.cz/psi;
nokaboc.cz/sneci

Tedy lépe by asi vypadaly subdomény. Instalace pak provedete v adresáři sub, nikoliv v web

Snad jsem Vám moc nezamotal hlavu  wink .


1. Murphyho zákon:
Na počátku nebylo nic. I to se pokazilo!

stránky: CMS test
kontakt - instalace systémů, MySQL, FTP přístup, ...
Instalační balíky vybraných CSM

Problémy spojené s provozem služeb Endora, řešte na tomto fóru.

Offline

#22 2012-07-24 20:15:01

JF
Endora rádce
Místo: ....nice u Plzně
Registrován: 2010-06-22
Příspěvky: 11,894

Re: Rozdělení webu

Lucie1411: Joomla 1.5.x a nižšia sa mi zdá že neumožňuje používať viaceré šablóny pre každý článok.

kksmirice: záleží od nastavenia vo webadmine kam smerujú subdomény


Ján Fačkovec - Endora.cz by Webglobe
Email, Web, Webadmin, Webmail, Nápověda, Ceník

Offline

#23 2012-07-24 20:23:43

kksmirice
Endora rádce
Místo: Vrchovnice
Registrován: 2011-11-20
Příspěvky: 6,023
Web

Re: Rozdělení webu

@JF:
Děkuji za opravu, to jsem opomněl dodat - podstatné!


1. Murphyho zákon:
Na počátku nebylo nic. I to se pokazilo!

stránky: CMS test
kontakt - instalace systémů, MySQL, FTP přístup, ...
Instalační balíky vybraných CSM

Problémy spojené s provozem služeb Endora, řešte na tomto fóru.

Offline

#24 2012-07-24 23:25:03

Lucie1411
Člen
Registrován: 2011-12-14
Příspěvky: 59

Re: Rozdělení webu

Mě se zatím líbí nejvíce možnost, udělat dvě složky ve složce web, tedy dvě joomly :-) Asi to takto udělám :-)

Přemýšlím, jestli by nešlo nějak i změnit joomlu 1.5 na 2.5 bez ztráty obsahu? Tohle asi nebude nutné, ale jen zda-li to jde, případně jak?

Offline

#25 2012-07-25 06:12:41

JF
Endora rádce
Místo: ....nice u Plzně
Registrován: 2010-06-22
Příspěvky: 11,894

Offline

Zápatí

Založeno na FluxBB | CZ a SK