#1 2018-04-09 20:48:26

marpolda
Endora uživatel
Místo: Ústí nad Labem
Registrován: 2015-05-04
Příspěvky: 106
Web

Přístup na server FTP pomocí linuxové konzole a příkazu ssh

Dobrý den. Používám dual-boot Windows 10 s Linux Ubuntu na mém notebooku. Pro případ, kdybych se připojoval z Ubuntu přes Terminál pomocí příkazu ssh, potřeboval bych vědět postup, jak na to.

Mé dva weby jsou na serveru sasanka.endora.cz. Jak bych se k nim mohl dostat z Terminálu zadáním příkazu ssh? Musím si nastavit SSH RSA klíč, nebo stačí připojení heslem? Protože co já vím, tak například Git používá protokol SSH, a do vzdáleného repositáře se připojuje výhradně pomocí klíče SSH RSA. Veřejný klíč je uložen na Git serveru a soukromý klíč je uložen na mém počítači. Tato dvojice pak umožňuje zabezpečené propojení. Funguje to stejně i v případě FTP serveru? Podporuje FTP server protokol SSH? Na Windows používám Total Commander, každé připojení zadávám nové, bez zapamatování volby, tedy pokaždé vypisuji login a heslo. Už několikrát se mi stalo, že jsem zapomněl heslo k zašifrované schránce FTP hesel, což jsem následně musel řešit smazáním registrů, čímž jsem uložená hesla ztratil. Funkci ukládání hesel již delší dobu nepoužívám.

Ale na Linux Ubuntu Total Commander nemám a Midnight Commander, který běží přes Terminál, má zase zbytečně složité nastavení FTP. SSH spojení je naproti tomu jednoduché a zároveň bezpečné.

Dá se takto použít příkaz ssh?

marpolda@ubuntu:~$ ssh marpolda@sasanka.endora.cz

Jen dvě věci na světě jsou nekonečné: Vesmír a lidská hloupost. U toho prvního si však nejsem jistý.
- Albert Einstein

Offline

#2 2018-04-09 21:29:15

JF
Endora rádce
Místo: ....nice u Plzně
Registrován: 2010-06-22
Příspěvky: 11,886

Re: Přístup na server FTP pomocí linuxové konzole a příkazu ssh

Dobrý den, připojení pomocí ssh není na našich serverech možné.


Ján Fačkovec - Endora.cz by Webglobe
Email, Web, Webadmin, Webmail, Nápověda, Ceník

Offline

#3 2018-04-10 10:14:51

marpolda
Endora uživatel
Místo: Ústí nad Labem
Registrován: 2015-05-04
Příspěvky: 106
Web

Re: Přístup na server FTP pomocí linuxové konzole a příkazu ssh

Dobře, díky za informace. Plánujete někdy zavedení podpory pro SSH protokol?


Jen dvě věci na světě jsou nekonečné: Vesmír a lidská hloupost. U toho prvního si však nejsem jistý.
- Albert Einstein

Offline

#4 2018-04-10 18:16:46

JF
Endora rádce
Místo: ....nice u Plzně
Registrován: 2010-06-22
Příspěvky: 11,886

Re: Přístup na server FTP pomocí linuxové konzole a příkazu ssh

Aktuálně SSH není v plánu. Do budoucna zavedení nevylučujeme.


Ján Fačkovec - Endora.cz by Webglobe
Email, Web, Webadmin, Webmail, Nápověda, Ceník

Offline

Zápatí

Založeno na FluxBB | CZ a SK