#1 2015-07-03 19:32:36

Ajvngou
Člen
Registrován: 2013-12-08
Příspěvky: 36

Gramatika

Nic závažnýho, ale už mě opravdu trochu bolí koukat na slova jako "15ti", "30ti minut" apod. Číslovky se neskloňují, takže správně je "do 30 minut, do 15 minut". I ty ceny jako "200,- Kč" se píšou jinak. Buď jako "200,-", nebo jako "200 Kč".

Offline

#2 2015-07-10 17:06:11

Trade
Endora rádce
Místo: Česká republika
Registrován: 2013-01-22
Příspěvky: 3,596
Web

Re: Gramatika

Děkujeme, ano, na nějaké chyby v textu narazit můžete. Ovšem to nyní není prioritou, momentálně se po migraci serverů do nového systému hledají a opravují závažné chyby, příp. i přidávají nějaké chybějící funkce.


Kontaktujte nás | FAQ
Email: fk@endora.cz

Offline

#3 2016-01-27 22:08:10

rulisa
Člen
Registrován: 2016-01-27
Příspěvky: 13

Re: Gramatika

Dovoluju si přes neaktuálnost a neprirotu tématu přidat poznámku:

Gramatika v administraci nebo ve fóru, čili "uvnitř" servru, mě až tak nebolí, jste ajťáci ne redaktoři.

Nicméně mi trochu vadí chyby v češtině a zbytečné překlepy tam, kde to je vidět "ven" - přímo na webu, v textech vkládaných Endorou.

Osobně jsem moc ráda za to, že mám na webu místro reklamy vloženy citáty, je to supr, k obsahu se to hodí a vždycky se na další přidané stránce těším na kouknutí, co přibyde dole v zápatí - ale o to víc mě mrzí, pokud například rigidně místo "hloupost" máte "hlupost" nebo když ve vedlejší větě přívlastkové vložené chybí čárka. (Člověk, který nikdy neplakal - ČÁRKA - nežil opravdový život!) Obojí odskákal pan Werich. :-)

Čert vem překlepy v diskuzích, to se stane, a taky v zápau debat nepíšu zrovna spisovně, ale přímo v designu by to být nemuselo. Chodí ke mně lidi, co jsou zvyklí číst, a nevědí, že to dole nemůžu ovlivnit...

Kdybyste ale uvítali nějakou pomoc s kontrolou češtiny, ráda přispěju.

Offline

#4 2016-02-12 15:40:54

karlos99
Člen
Místo: Paršovice
Registrován: 2012-10-27
Příspěvky: 187
Web

Re: Gramatika

Osobne nejsem zastancem dodrzovani vsech striktnich pravidel ceskeho jazyka. Vzdyt jazyk si tvori lide, ne jenom literarni autori, kteri pak ziji z vyrabeni diktatu apod., ktere ani nelze mit spravne. To se netyka carky ve vedlejsi vete.


castleofhealth.eu - web vytvořený se záměrem šířit znalosti o zdravé stravě po Evropě přehlednou a zajímavou formu a spolu s jednoduchými recepty

Offline

#5 2016-02-12 19:16:20

kksmirice
Endora rádce
Místo: Vrchovnice
Registrován: 2011-11-20
Příspěvky: 6,023
Web

Re: Gramatika

Promiňte, ale Vy kritizujete český pravopis a v textu máte nespisovné výrazy.
závažnýho - závažného
píšou - píší

Ajvngou napsal:

... Číslovky se neskloňují ...

Vážený pane, číslovky se skloňují! V numerické podobě se k nim však nepřidávají žádné koncovky. To je rozdíl.
15 minut = patnáct minut, 30denní = třicetidenní
20 % = dvacet procent, 20% = dvacetiprocentní

Je tedy nutné zvažovat zda uvést mezeru nebo ne, protože pak má číslovka (zapsaná v numerické podobě) zcela jiný význam.

Co se týče zápisu měny, pak samozřejmě uvádíte správný příklad. Jen doplním, že i zápis Kč 200,- je správný.
I zde platí výše uvedené o mezeře mezi numerickou číslovkou a slovem.
100 Kč = sto korun českých
100Kč = stokorunový

Správně lze tedy zapsat: 100 Kč = 100,00 Kč = Kč 100,- = Kč 100,00

Při psaní je také nevhodné zalamování řádků ve spojení neslabičných předložek (k, s, v, z) s následujícím slovem, slabičných předložek (u, o) a spojek (a, i) s výrazem, který po nic následuje, při členění čísel (jejich řádů), mezi číslem a značkou, ...


1. Murphyho zákon:
Na počátku nebylo nic. I to se pokazilo!

stránky: CMS test
kontakt - instalace systémů, MySQL, FTP přístup, ...
Instalační balíky vybraných CSM

Problémy spojené s provozem služeb Endora, řešte na tomto fóru.

Offline

#6 2016-02-12 20:22:58

rulisa
Člen
Registrován: 2016-01-27
Příspěvky: 13

Re: Gramatika

Tyvago, a to jsem měla komplexy, jestli nejsem žabomyší hnidopich...

Pane rádče, a smíme si vůbec dovolit nespisovně mluvit? :-)
Nebo jen  v tom případě, když nebudeme mluvit k jazykovým nedostatkům v oficiálních textech? :-)

Jen bych si pokorně trošilililinku dovolila poopravit vaše opravy: ani spojení "Kč 200,-" není žádoucí a tvar slovesa "psát" ve třetí osobě plurálu je možný obojí.
Jo a chybí vám tam čárka před "zda". :-))

Typografii bych sem netahala, zalamování řádků dlouhých souvětí či odstavců ve flexi sloupcích si dělá každý monitor podle svého rozlišení a podle šířky postranního panelu, který je případně otevřený vedle hlavního panelu/okna. Vyžadovat po internetových uživatelích, aby si hlídali/korigovali zalamování textu kvůli předložkám vyžadujícím v sazbě pevnou mezeru, je poněkud... ehm...
To byste jako rádce vědět mohl, žejo.

Přeju klidný večer, tvar s "u" mám správně. :-)

Offline

#7 2016-02-12 22:20:21

kksmirice
Endora rádce
Místo: Vrchovnice
Registrován: 2011-11-20
Příspěvky: 6,023
Web

Re: Gramatika

rulisa napsal:

... Pane rádče, a smíme si vůbec dovolit nespisovně mluvit? :-) ...

Samozřejmě, že mluvit můžete jak chcete, klidně i nespisovně. Pokud píšu, pak se snažím vždy spisovně, a to i v zápalu debat. Je to přeci moje vizitka.

rulisa napsal:

... Nebo jen  v tom případě, když nebudeme mluvit k jazykovým nedostatkům v oficiálních textech? :-) ...

Samozřejmostí by měla být spisovná čeština, pokud poukazuji na pravopisné chyby.

rulisa napsal:

... Jo a chybí vám tam čárka před "zda". :-)) ...

Děkuji za upozornění.

rulisa napsal:

... Typografii bych sem netahala, zalamování řádků dlouhých souvětí či odstavců ve flexi sloupcích si dělá každý monitor podle svého rozlišení a podle šířky postranního panelu, který je případně otevřený vedle hlavního panelu/okna. Vyžadovat po internetových uživatelích, aby si hlídali/korigovali zalamování textu kvůli předložkám vyžadujícím v sazbě pevnou mezeru, je poněkud... ehm...
To byste jako rádce vědět mohl, žejo. ...

Typografii jsem zmínil zejména s ohledem na texty a dokumenty, psané v textových procesorech. Textové procesory dokáží hodně, ale vždy je důležitý lidský faktor.
Neuváděl jsem, že to někdo vyžaduje po internetových uživatelích. Mnoho osob má své "vlastní" internetové stránky a tam to mohou ohlídat.
Já jako autor nebo admin webové aplikace si to v textech hlídám. Je to jen o tom chtít to dělat. Opět - je to přeci moje vizitka.
Pokud navštívím stránku s pravopisnými chybami, víc nezjišťuji a odcházím. Takové stránky pro mne nejsou věrohodné.

rulisa napsal:

... Přeju klidný večer, tvar s "u" mám správně. :-)

Ano to vím, jsou možné oba tvary, upřednostňovaný je přeji.

Bohužel dnešní mládež, ovlivněná informačními technologiemi, moc pravopis ani typografii neovládá. Slovní zásoba mládeže je také žalostná. Některé příspěvky uživatelů si musím i vícekráte přečíst, abych vůbec pochopil o co tazateli šlo.


1. Murphyho zákon:
Na počátku nebylo nic. I to se pokazilo!

stránky: CMS test
kontakt - instalace systémů, MySQL, FTP přístup, ...
Instalační balíky vybraných CSM

Problémy spojené s provozem služeb Endora, řešte na tomto fóru.

Offline

#8 2016-02-12 22:42:58

rulisa
Člen
Registrován: 2016-01-27
Příspěvky: 13

Re: Gramatika

Ad odkaz č. 1 - já ne, píšu podle toho, co píšu, kde píšu a jak se mi chce.  :-)

Ad odkaz č. 2 - nemusí být, protože pravopisné chyby nejsou totéž co slang či hovorová čeština. Navíc překlepy v komentářích jsou kapku něco jiného než oficiální text na oficiální reprezentativní stránce.

Ad odkaz č. 4 - proč tedy zmiňovat typografii v případě, že se netýká vlákna ani komentujícího, na něhož se odvoláváte? Není to jen čechrání si peříček vlastní důležitosti? :-)

Ad odkaz č. 5 - nejen mládež. Věřte, že některé texty na slovo vzatých odborníků středního i pokročile zralého věku, ověnčených tituly právnickými, ekonomickými a nedejbože manažerskými, by vás při vaší náročnosti zabily. :-))

Ad všechny odkazy - tři tečky ve funkci výpustky se od citovaného textu neoddělují mezerou. Na konci nikdy, na začátku tehdy, stojí-li citace rovněž na začátku věty či odstavce.

Ad žádný odkaz - a važte si toho, že vám vykám, normálka na netu už patnáct let ctím zásadu rovnosti v anonymitě, a tudíž tykání. :-))

/Mám přepsat ty spojovníky na dlouhý pomlčky, jestli se nezformátují automaticky? :-)/

---

P.S. 14. února
Opravuju jedno tykání na vykání:-))
Vy jste to vzdal? Takový pěkný duel, není to škoda? :-)

Upravil rulisa (2016-02-14 23:56:49)

Offline

#9 2016-02-14 23:51:04

rulisa
Člen
Registrován: 2016-01-27
Příspěvky: 13

Re: Gramatika

Sice to autor posledních dvou pokusů o příspěvek nakonec vzdal, nicméně jsem si dík němu všimla další zajímavosti:

"XY odpověděl na téma 'Gramatika', ke kterému jste přihlášeni k odběru. Může existovat více odpovědí v tématu, to zjistíte při přihlášní na fórum."
Jak výstižné... :-))

Vážně by takový prkotiny jako "přihlášní" nešly opravit i za chodu, bez nějaké větší psychické námahy?

Offline

#10 2016-02-15 00:04:35

kksmirice
Endora rádce
Místo: Vrchovnice
Registrován: 2011-11-20
Příspěvky: 6,023
Web

Re: Gramatika

Děkujeme za upozornění.
Vzhledem k tomu, že Endora není autorem fóra ani jeho českého překladu, chyby najdu a opravím. Následně budou odeslány administrátorům k přepisu souborů.

Pokud přijdete i na jiné chyby v překladu tohoto fóra, zašlete mi informaci a já je opravím. Popřípadě Vám mohu všechny soubory českého překladu zaslat a můžete je projít.


Nevzdal, ale nevidím smysl v pokračování tohoto "duelu". Ve svých letech si nemusím nic dokazovat, dokonce zde byl i jeden příspěvek, který autor smazal.
Opravdu nemám potřebu psát OT příspěvky.
Toho přepisu tykání/vykání jsem si všiml, ale pochopil jsem to správně i bez opravy.


1. Murphyho zákon:
Na počátku nebylo nic. I to se pokazilo!

stránky: CMS test
kontakt - instalace systémů, MySQL, FTP přístup, ...
Instalační balíky vybraných CSM

Problémy spojené s provozem služeb Endora, řešte na tomto fóru.

Offline

#11 2016-02-15 00:16:56

rulisa
Člen
Registrován: 2016-01-27
Příspěvky: 13

Re: Gramatika

Děkuji za info. :-))

Překlady bývají nezřídka zdrojem více jazykových chyb než původní autorské texty.
Když na něco trefím pošlu.

Ty dva smazané příspěvky jsem četla, vím.

Offline

Zápatí

Založeno na FluxBB | CZ a SK